fbpx

Ceramika i tkactwo – co je łączy?

Dwie odległe dziedziny rzemiosła. Inne materiały, sposób wytwarzania, różne techniki rzemieślnicze. Pozornie wszystko je dzieli. A jednak łączy więcej. I jest to połączenie na tyle intrygujące, że zostało wyróżnione nagrodą Must Have 2022! Czy zastanawialiście się kiedyś, jak długo tka się ręcznie wełniany dywan i jak czasochłonny jest proces produkcji ceramiki? Nie? To poczytajcie!

Zarówno dywany Samarth, jak i bolesławiecka ceramika są dziełami ludzkich rąk. To praca rzemieślnicza wymagająca niesamowitych umiejętności manualnych, kunsztu i talentu. Osoby zajmujące się rzemiosłem artystycznym i użytkowym posiadają nieprzeciętną wrażliwość i wyobraźnię – i te, które ręcznie tkają dywan, i te, które tworzą i ozdabiają naczynia ceramiczne. Magda Gazur, projektantka Manufaktury w Bolesławcu, dodaje: obie nasze firmy to rodzinne, dbające o tradycje przedsiębiorstwa mające własny dorobek, otwarte na nowe rozwiązania. W moim odczuciu, to na tym podobieństwie udało się zbudować dobrą relację biznesową.

Długa tradycja tkania dywanów i bogata historia ceramiki

Manufaktura w Bolesławcu produkuje klasyczną ceramikę od ponad 30 lat. Czerpie z bogatej tradycji, jednocześnie wprowadzając do produkcji elementy nowoczesności, wyróżniające się współczesnym wzornictwem kolekcje. Produkcja ręcznie tkanych dywanów zanurzona jest głęboko w tradycji. Wielowiekowe, przekazywane z pokolenia na pokolenie techniki rzemieślnicze pozostają praktycznie niezmienne. Wykorzystanie tradycyjnych krosen, pozyskiwanie przędzy z naturalnych źródeł, długotrwały proces ręcznego tkania – mimo unowocześnienia pewnych etapów produkcji, większej dostępności surowców i sprawniejszych kanałów dystrybucji, pewne aspekty wytwarzania dywanów nie uległy zmianie od setek lat. Zarówno ceramika z Manufaktury w Bolesławcu, jak i dywany Samarth produkowane są według tradycyjnych metod rzemieślniczych. Jednocześnie obie nasze marki dostosowują swoje produkty do zapotrzebowania współczesnego odbiorcy – stąd wybór nowoczesnych wzorów, czy współpraca z cenionymi designerami przy projektowaniu nowych kolekcji.

dywan Samarth Bolesławiec

Czasochłonna i precyzyjna praca – wspólny mianownik dywanów Samarth i ceramiki z Bolesławca

Trzymasz w dłoni ulubiony kubek z kobaltowym wzorem, delektując się poranną kawą. Czy zastanawiasz się nad tym, jak powstał? Wyobraź sobie, że ostateczny produkt Manufaktury jest efektem pracy aż 35 par rąk! Rozbudowany proces wytwarzania kamionkowych naczyń rozpoczyna się od pozyskania gliny z lokalnych, dolnośląskich źródeł. Zmieszana masa surowca zostaje odpowiednio przygotowana i formowana według projektu, a następnie poddawana suszeniu i czyszczeniu. Po pierwszym wypale biskwitowym naczynie jest zdobione tradycyjną metodą stempelkowania przy użyciu gąbek. Wzór zostaje precyzyjnie przeniesiony na ceramikę przez doświadczoną malarkę wykorzystującą specjalne farby ceramiczne. Po malowaniu naczynia poddawane są szkliwieniu chroniącemu farbę, ożywiającemu kolory i nadającemu połysk. Po drugim wypale w aż 1200 stopniach – są gotowe. Charakterystyczny bolesławiecki kobalt tak naprawdę wykorzystywany jest do dekoracji ceramiki i porcelany od wieków. Początkowo ceniony za dostępność, z czasem stał się znakiem rozpoznawczym dolnośląskiej kamionki. Sztandarowy wzór w kobaltowe kółka jest wspólny dla wszystkich fabryk w Bolesławcu. Natomiast wzory, które zostały przeniesione na dywany Samarth są niepowtarzalne, powstałe i wykorzystywane wyłącznie w Manufakturze.
dywan samarth bolesławiec

Z naczyń Manufaktury na wełniane dywany Samarth – wędrówka wzorów

Do utkania dywanów Samarth wybrano pięć wzorów ceramiki: od kolorowego, kwiatowego z czerwono – zielonymi zdobieniami roślinnymi, przez klasyczny, biało-granatowy w kółka, po nowoczesny „Modern”, stworzony przez Magdę Gazur. Projektantka przyznaje, że na początku martwiła się, że wzory mogą nie być oddane idealnie. W pracy ręcznej zakłada się jednak zawsze pewien margines błędu. Malarkom zdobiącym ceramikę zdarza się ominięcie elementu, wykonanie wzoru nieidealnie – jest to jednak specyfika i unikatowość rękodzieła, gwarantująca niepowtarzalność każdego produktu. Po przygotowaniu projektów wzorów przez projektantkę, pracę nad ich zaadaptowaniem na potrzeby krosen zaczęli projektanci z indyjskiego stanu Uttar Pradesh. Oprócz wyboru odpowiedniej techniki tkania, ważnym było odpowiednie dopasowanie odcieni wełny. Jeden dywan z kolekcji wykonany jest klasyczną techniką węzełkową na krośnie – kwiatowy wzór, pierwotnie zaprojektowany na potrzeby ceramiki przez Danutę Poremską, utkano z wełny nowozelandzkiej i jedwabiu bambusowego. Do wykonania pozostałych czterech wzorów wybrano metodę ręcznego tuftowania przy użyciu specjalnego pistoletu, a następnie ręcznego przycinania wełnianych włókien i wyrównywania powierzchni. Technika ta daje możliwość odwzorowania drobnych, szczegółowych zdobień, była więc doskonała do wykonania bolesławieckich kółeczek i kropek.
ceramika Manufaktury w Bolesławcu

Samarth i Manufaktura w Bolesławcu – niezwykła i innowacyjna współpraca

Mimo wielu różnic w procesie produkcji, tkactwo i ceramikę łączy bardzo wiele. Po pierwsze: pracochłonność, która charakteryzuje proces ich ręcznego wytwarzania. Po drugie: wielość etapów powstawania naczyń z ceramiki i długie godziny tkania, aż do uzyskania pełnowymiarowego dywanu. Po trzecie: dbałość o detal, niepowtarzalność każdego produktu wynikająca ze specyfiki produkcji ręcznej. I wreszcie: podobny proces twórczy, który, mimo nieuchronnego wprowadzania usprawnień technologicznych, w swojej istocie pozostaje niezmienny od setek lat.

Śledź nasze media społecznościowe

Czytaj również:

Podróżuj bez wychodzenia z domu

Podróżuj bez wychodzenia z domu

Lato to czas ekscytujących wypraw. Wyjazdy w odległe rejony potrafią zafundować niesamowite wrażenia, ale przecież fascynujące odkrycia czekają nierzadko zaledwie o krok od codziennych ścieżek. W tym nieco swobodniejszym czasie warto zwrócić uwagę na dodatki do...

Dywan na zadaszony taras. Dlaczego warto wybrać model wełniany?

Dywan na zadaszony taras. Dlaczego warto wybrać model wełniany?

Na tarasach, balkonach i w loggiach coraz częściej pojawiają się dywany. Dzięki nim znacznie przyjemniej się tu wypoczywa, a dzieci zyskują świetną przestrzeń do zabawy. Najczęściej stosuje się w tej roli modele z włókien sztucznych, odpornych na deszcz i zabrudzenia....

Aktualna oferta

Przejdź do oferty

Poznaj aktualną ofertę Samarth Design