fbpx

Czy wełniany dywan nadaje się do domu alergika?

Aranżując wnętrze dobieramy do niego meble i dodatki, tak by tworzyły spójną całość. Niewątpliwie dywan jest tym elementem, który stanowi przysłowiową kropkę nad „i” w całej aranżacji…

Dopełnia wnętrze i dodaje mu przytulności, odpowiednio dobrany potrafi być oryginalną ozdobą pomieszczenia. Często znajduje się jednak na czarnej liście osób, które zmagają się z alergią. Czy słusznie?

Szwedzkie badania

Jak wykazały badania skandynawskich naukowców ze Szwedzkiego Instytutu Badań Włókien i Polimerów, dywany nie mają wpływu na zwiększenie występowania alergii. W latach 1975 – 1992 wykorzystanie tego rodzaju dekoracji podłogi zmalało z 40 % do 2%, a w tym samym czasie odnotowano czterokrotny wzrost alergii wśród Szwedów. Dowodzi to zatem, że reakcje alergiczne nie są związane bezpośrednio z posiadaniem dywanu, a z jakością powietrza w domu.

ręcznie tkany dywan indyjski

Kurz i roztocza

Panuje stereotyp, że dywany to siedlisko kurzu i innych zanieczyszczeń stanowiących pożywkę dla niewidzialnych ludzkim okiem roztoczy. Odchody tych pajęczaków zawierają białko, które jest jednym z silniejszych alergenów. Jest to poniekąd prawda, ale działająca też na korzyść dywanów. Alergie wziewne powodowane są przez czynniki je wywołujące, gdy są wdychane z powietrzem. Właśnie chodząc po gładkiej posadzce wykończonej drewnem czy panelami powodujemy poruszenie zalegających tam drobinek kurzu, a tym samym przedostanie się ich do wdychanego przez nas powietrza. Dywany są natomiast swoistą pułapką dla tych alergenów. Zalegające głęboko w dywanie roztocza i inne zanieczyszczenia są niegroźne do momentu wzbicia ich w powietrze, co jest znacznie trudniejsze niż na gładkiej podłodze. Oczywiście o dywan trzeba odpowiednio dbać i utrzymywać go w czystości, odkurzać go urządzeniem wyposażonym w filtr HEPA by zminimalizować przedostanie się niepotrzebnych mikroorganizmów i zanieczyszczeń do powietrza. Jak się jednak okazuje nie stanowi on realnego zagrożenia dla alergików, a wręcz pożądany element wyposażenia wnętrza.

aranżacyjne zdjęcie dywanu ręcznie tkanego indyjskiego

Wełna, bawełna, jedwabie

Najbardziej odpowiednim włóknem, z którego powinien być wykonany dywan dla osób zmagających się z alergią jest wełna nowozelandzka. Ona sama jako surowiec jest antyalergiczna, a zawarta w niej lanolina ogranicza zasiedlanie się i rozmnażanie roztoczy. Dodatkową zaletą jest jej higroskopijność. Wełna pochłania nadmiar wody z powietrza i uwalnia ją w miarę potrzeby, dzięki temu nie musimy się zmagać ze zbyt suchym powietrzem w domu, które prowadzi do podrażnienia górnych dróg oddechowych, co przy alergii powoduje jeszcze większy kaszel.

aranżacyjne zdjęcie indyjskiego dywanu o abstrakcyjnych wzorach
Dywany wełniane w połączeniu z włóknami bawełny i jedwabiu syntetycznego są również doskonałym rozwiązaniem dla osób zmagających się z alergią wziewną. Wszystkie wykorzystane materiały nie powodują alergii i są łatwe w utrzymaniu w czystości. Dywany z kolekcji Samarth Abstract i Basic z pewnością mogą bezpiecznie zagościć w domu alergika.

Śledź nasze media społecznościowe

Czytaj również:

Podróżuj bez wychodzenia z domu

Podróżuj bez wychodzenia z domu

Lato to czas ekscytujących wypraw. Wyjazdy w odległe rejony potrafią zafundować niesamowite wrażenia, ale przecież fascynujące odkrycia czekają nierzadko zaledwie o krok od codziennych ścieżek. W tym nieco swobodniejszym czasie warto zwrócić uwagę na dodatki do...

Dywan na zadaszony taras. Dlaczego warto wybrać model wełniany?

Dywan na zadaszony taras. Dlaczego warto wybrać model wełniany?

Na tarasach, balkonach i w loggiach coraz częściej pojawiają się dywany. Dzięki nim znacznie przyjemniej się tu wypoczywa, a dzieci zyskują świetną przestrzeń do zabawy. Najczęściej stosuje się w tej roli modele z włókien sztucznych, odpornych na deszcz i zabrudzenia....

Aktualna oferta

Przejdź do oferty

Poznaj aktualną ofertę Samarth Design