fbpx

Dywany dla Manufaktury w Bolesławcu

Mają swoich wielbicieli. Zakochanych w charakterystycznym odcieniu kobaltu, rozmiłowanych w bezpretensjonalnych deseniach, zapatrzonych w rytm powtarzających się wzorów.

Amatorzy ceramiki z Bolesławca są wszędzie. Nie tylko w Polsce. Kolorowe naczynia z uroczego miasteczka na Dolnym Śląsku podbijają serca miłośników na całym świecie. Dla wielu z nich dywan w bolesławieckie wzory będzie spełnieniem wnętrzarskich marzeń.
manufaktura w bolesławcu

Związek Samarth’a i Manufaktury w Bolesławcu

Stało się! Polska marka, producent dywanów Samarth postanowiła spełnić marzenia miłośników słynnej ceramiki i stworzyć kolekcję inspirowaną wzorami Manufaktury w Bolesławcu. Wzory z kultowych talerzy, kubków i salaterek zaadoptowała na potrzeby dywanów główna projektantka manufaktury – Magdalena Gazur.

Historia ceramiki w Bolesławcu sięga setek lat. Wzory, które obecnie uważane są za wizytówkę Manufaktury, powstały w drugiej połowie XIX wieku. Naczynia z białym szkliwem, na które nanoszone są drobne, kolorowe motywy – kwiatki, rozetki, kółka i kropki stały się podstawą do zaprojektowania kolekcji dywanów.

manufaktura w bolesławcu

Z ceramiki na dywany

Do utkania wybrano pięć modeli: kolorowy okrągły dywan DPLC, na którym wzrok przyciągają czerwone kwiatki wkomponowane między zielone, delikatne listki, 54, prościusieńki, stempelkowy biało-granatowy 75 A, rustykalny E037 i nowoczesny stworzony przez Magdę Gazur Modern, który z powodzeniem odnajdzie się także w nowoczesnych wnętrzach.

Po zaadaptowaniu wzorów z ceramiki na potrzeby dywanów do akcji wkroczyli projektanci z Indii, których zadaniem było z kolei przerobienie projektu dla tkaczy. Musieli między innymi dopasować odcienie wełny tak, by zgadzały się z tymi zdobiącymi naczynia.

Dywany stworzone przez Samarth’a dla Manufaktury w Bolesławcu tkane są na bawełnianej osnowie z naturalnej wełny (aż 80%). Tworzone są metodą tuftowania właściwą dla małych i gęstych wzorów oraz niewielkich rozmiarów tkanych powierzchni (80×120 cm).
Natomiast model DPLC – kolorowy, w czerwone kwiatuszki, którego ceramiczną wersję zaprojektowała Danuta Poremska, tkany jest w północnym stanie Indii – Uttar Pradesh, podobnie jak inne dywany marki z wełny nowozelandzkiej i jedwabiu bambusowego metodą węzełkową na krośnie.

manufaktura w bolesławcu

Gdzie je dostać?

Zastanawiacie się zapewne, gdzie będzie można kupić wyjątkowe dywany. Manufaktura będzie je sprzedawała w firmowym sklepie w Bolesławcu oraz w wybranych salonach w całej Polsce. Poza granicami naszego kraju eksportowane będą głównie do USA i Korei Południowej, gdzie “bolesławiec” robi zawrotną karierę.

Tkanie dywanów dla Manufaktury w Bolesławcu było dla nas próbą, z której wyszliśmy zwycięsko. Teraz wiemy, że jesteśmy w stanie utkać każdy, nawet najbardziej wymagający wzór.

manufaktura w bolesławcu

Śledź nasze media społecznościowe

Czytaj również:

Podróżuj bez wychodzenia z domu

Podróżuj bez wychodzenia z domu

Lato to czas ekscytujących wypraw. Wyjazdy w odległe rejony potrafią zafundować niesamowite wrażenia, ale przecież fascynujące odkrycia czekają nierzadko zaledwie o krok od codziennych ścieżek. W tym nieco swobodniejszym czasie warto zwrócić uwagę na dodatki do...

Dywan na zadaszony taras. Dlaczego warto wybrać model wełniany?

Dywan na zadaszony taras. Dlaczego warto wybrać model wełniany?

Na tarasach, balkonach i w loggiach coraz częściej pojawiają się dywany. Dzięki nim znacznie przyjemniej się tu wypoczywa, a dzieci zyskują świetną przestrzeń do zabawy. Najczęściej stosuje się w tej roli modele z włókien sztucznych, odpornych na deszcz i zabrudzenia....

Aktualna oferta

Przejdź do oferty

Poznaj aktualną ofertę Samarth Design