Dywany tkane w duchu zrównoważonego rozwoju
Ręcznie tkane dywany marki Samarth to znacznie więcej niż luksusowa dekoracja domu. To ukryta w kawałku materiału historia tkactwa, rzemieślniczy talent, który potrafi nadać fizyczną postać pomysłowi, stworzonemu w głowie projektanta, a także świadomość producencka i konsumencka.
To produkt, który spaja wnętrza, ale też ludzi oraz ich wizję świadomego i zrównoważonego w rozwoju przedsiębiorstwa. O tym, jak ta odpowiedzialność przejawia się w biznesie, opowiada Monika Gotlibowska – właścicielka marki.
Za ceną luksusu kryje się odpowiedzialność: za produkt, usługę, pracowników i podwykonawców, a nawet – a może właśnie przede wszystkim – za rzemieślników, którzy tworzą ręcznie tkane dywany według indyjskiej tradycji przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Odpowiedzialny biznes to misja, którą Samarth stara się wypełniać na każdym kroku działalności. Robi to, ponieważ chce pracować w zgodzie z własnymi przekonaniami, z ludźmi, ze środowiskiem i z otaczającym światem.
Czym dla marki Samarth jest ten zrównoważony rozwój i dlaczego znalazł tak ważne miejsce w strategii marki?
Każda działalność ma wpływ na środowisko. Zarówno człowiek w swojej codziennej aktywności, jak i firmy, poprzez swoje funkcjonowanie, ingerują w ekosystem. Nasza marka również. Nasze luksusowe dywany sprowadzamy z Indii, a następnie oddajemy w ręce klientów. Bardzo zależy nam zatem, aby w całym tym procesie, w jak największym stopniu minimalizować wszelkie szkodliwe działania. Zrównoważenie postrzegamy jako przemyślane prowadzenie biznesu. W zgodzie z naturą. Uwzględniające potrzeby przyszłych pokoleń oraz kruchość zasobów Ziemi.
Samarth to marka odpowiedzialna społecznie. Czy mogłaby nam Pani opowiedzieć, co stoi za tym pojęciem?
Marka Samarth to dystrybutor i producent dywanów premium. Te dywany są ręcznie tkane, co daje nie tylko uznanie wśród pasjonatów rzemieślniczej pracy, ale również ogranicza negatywny wpływ na środowisko. Stoją w całkowitej opozycji do masowej, maszynowej produkcji. Nasze wyroby tkane są z naturalnych materiałów. Nawet przędza wykonana jest ręcznie, a do barwienia używane są ekologiczne barwniki, które nie zawierają metali ciężkich. Aby dostarczyć dywany z Indii pakujemy je tylko w materiały podlegające recyklingowi, a do przewozu wybieramy głównie transport morski. To jednak nie wszystko, bo poza odpowiedzialnością za środowisko liczą się również społeczne i etyczne aspekty biznesu.Wspieracie lokalne społeczności, a także przykładacie ogromną wagę do procesu zatrudniania pracowników i rzemieślników. W jaki sposób wpisuje się to w strategię zrównoważonego rozwoju marki?
Zawsze stałam na stanowisku, że biznes powinien być oparty na uczciwych relacjach. Nie ma nic przyjemniejszego jak partnerstwo biznesowe. Dlatego naszych dystrybutorów nazywamy PARTNERAMI. Staramy się na każdym kroku zacieśniać te relacje i wzajemnie się wspierać.
Angażujemy się również w działania na rzecz lokalnych społeczności. W Polsce współpracujemy z Izbą Przemysłowo-Handlową w Toruniu czy też z Krajową Izbą Gospodarczą. Przynosi to nie tylko satysfakcję, ale również energię do pracy i wymierne efekty dla przedsiębiorczości, szczególnie małej. Cenimy sobie również zaangażowanie w pracę, misję i rozwój firmy. Tego też oczekujemy od najbliższych współpracowników. Ale lokalna społeczność jest również tam, w Indiach.
Współpracujecie z producentami posiadającymi certyfikat Rugmark. Co to oznacza dla firmy?
Organizacja Rugmark promuje etyczne praktyki zawodowe, walczy z nierównym traktowaniem i dyskryminacją oraz przeciwdziała praktyce zatrudniania dzieci. Przyznawany przez Fundację certyfikat Rugmark wyróżnia tych producentów indyjskich dywanów, którzy spełniają określone kryteria: • nie zatrudniają dzieci; • oferują wynagrodzenie nie niższe niż oficjalna płaca minimalna; • umożliwiają pracownikom Fundacji kontrole swoich zakładów pracy; • prowadzą rejestr sprzedanych i oznaczonych certyfikatem Rugmark dywanów; • przekazują część zysków ze sprzedaży certyfikowanych produktów na cele charytatywne i mające wspierać edukację dzieci. Sprawia to, że tym samym wspieramy lokalną, indyjską społeczność, która tworzy dla naszej marki ręcznie tkane dywany. Jeszcze bardziej doceniamy takich partnerów w Indiach, którzy nie tylko nie zatrudniają dzieci do produkcji, ale również wspierają ich edukację. To spełnienie naszych oczekiwań.Wróćmy do samego produktu. Na stronie Samarth czytamy, że dywany z Indii wykonane są ze szlachetnych, naturalnych materiałów. Wydaje się to być niezwykle istotne, ponieważ dobór surowców, z których wykonywane są produkty, ma wpływ nie tylko na trwałość i jakość dywanu, ale również na komfort jego użytkowania. Dodatkowo wiemy, że dywany Samarth są hipoalergiczne, co także jest ich dużą zaletą. W jaki sposób odbywał się dobór materiałów? Czy od początku wiedzieliście, że dywany premium mają być wykonane z wełny nowozelandzkiej i jedwabiu, czy może stoi za tym dłuższa historia?
Działalność Samarth rozpoczęliśmy z dwiema podstawowymi kolekcjami: Basic i Abstract. Wtedy tylko jedna z nich wyróżniała się tkaniem z wełny nowozelandzkiej. Była to kolekcja Abstract. Kiedy zgłębiliśmy wiedzę na temat wełny z owiec merynosów i jej zalety, chcieliśmy, aby wszystkie kolekcje były z niej tkane, dlatego od jakiegoś już czasu również kolekcja Basic jest tworzona z tego surowca. Dziś w naszej ofercie jest dużo więcej kolekcji: Orient, Bolesławiec; czekamy na kolejne: Simple i Limited. Staramy się, aby w zdecydowanej większości tkać dywany z wełny nowozelandzkiej. Oddychalność, antybakteryjność, plamoodporność czy w końcu hipoalergiczność to jej główne zalety. Jedwab bambusowy, który często jest w składzie naszych ręcznie tkanych dywanów daje im połysk i zachwyca elegancją, a do tego fantastycznie zastępuję naturalny jedwab.
Dywany Samarth powstają w Indiach, gdzie są tkane ręcznie i obrabiane za pomocą techniki 3d. Czyli mamy gotowy produkt, który musi dotrzeć do Polski. Jak wygląda ta podróż?
W technice 3D wykańczana jest kolekcja Abstract i nowa, powstająca w tej chwili kolekcja dywanów indyjskich Limited. To są krótkie serie projektowane przez polskich projektantów lub projektantki.
Zamówione przez nas kolekcje, zanim zostaną zapakowane i przygotowane do transportu, poddawane są najpierw zabiegom pielęgnacyjnym. To takie dywanowe SPA 😉 Ponieważ cały cykl produkcyjny to ręczna praca, dywan musi być dokładnie obejrzany i przejść kontrolę jakości, następnie jest czyszczony z kurzu (pamiętajmy, że jego ręczna produkcja trwa kilka tygodni), Następnie jest suszony w przewiewnych pomieszczaniach (podczas tego procesu zbawienna jest słoneczna pogoda i ciepłe powietrze), a dopiero potem może być spakowany i wyruszyć w drogę do portu. Podróż ta trwa czasami około tygodnia. Po odprawie celnej trafia do kontenera i wyrusza w 40-dniową drogę transportem morskim do portu w Gdyni.
Czy istnieje możliwość zamówienia dywanu do innego kraju niż Polska?
Jest to kolejny etap rozwoju naszej marki – ekspansja zagraniczna. Zależy nam bardzo na dotarciu do świadomych konsumentów pochodzących spoza Polski Czynimy już kroki, aby budować sieć dystrybucji na zachodzie i wschodzie naszego kraju.Poza kolekcjami, które możemy zobaczyć na stronie, marka Samarth umożliwia również indywidualizację produktu. Poza opcją wyboru rozmiaru, w grę wchodzi możliwość wykonania dywanu ze specjalnie zamówionym wzorem. W jaki sposób klient może zgłosić chęć zindywidualizowania swojego zakupu?
Bardzo lubimy i cenimy sobie realizacje spersonalizowanych dywanów. Mamy już na swoim koncie kilka perełek. Tkaliśmy dywan na specjalne życzenie klientki z odwrotnym kierunkiem włosa niż występuje on standardowo. Zrealizowaliśmy marzenie klientki ze Szwajcarii, która zakochana w swoim 40-letnim dywanie, chciała mieć jego replikę. Udało nam się dokonać cudu i w ekspresowym tempie utkać dywany w niestandardowych wymiarach (5x6m i 4x5m) dla klienta, który niebawem wprowadza się do swojego nowego domu. W celu zamówienia indywidualnego, ręcznie tkanego dywanu, wystarczy skontaktować się z nami przez formularz kontaktowy bądź telefonicznie.
Czy od początku wiedziała Pani, że wybór zrównoważonej ścieżki jest właściwym kierunkiem dla marki Samarth?
Oczywiście, nigdy nie musiałam się nad tym zastanawiać.Śledź nasze media społecznościowe
Czytaj również:
Podróżuj bez wychodzenia z domu
Lato to czas ekscytujących wypraw. Wyjazdy w odległe rejony potrafią zafundować niesamowite wrażenia, ale przecież fascynujące odkrycia czekają nierzadko zaledwie o krok od codziennych ścieżek. W tym nieco swobodniejszym czasie warto zwrócić uwagę na dodatki do...
Dywan do pokoju dziecka. Czym się kierować wybierając dywan do przestrzeni najmłodszych członków rodziny?
Tym, których kochamy najbardziej chcemy dać to, co najlepsze. Dlatego pokoje dziecięce urządzamy z wielkim zaangażowaniem.Mają być pełne inspirujących form, kolorów i wzorów oraz maksymalnie komfortowe – zarówno w czasie szalonych zabaw, jak i podczas skupionej nauki...
Dywan na zadaszony taras. Dlaczego warto wybrać model wełniany?
Na tarasach, balkonach i w loggiach coraz częściej pojawiają się dywany. Dzięki nim znacznie przyjemniej się tu wypoczywa, a dzieci zyskują świetną przestrzeń do zabawy. Najczęściej stosuje się w tej roli modele z włókien sztucznych, odpornych na deszcz i zabrudzenia....
Aktualna oferta
Przejdź do oferty
Poznaj aktualną ofertę Samarth Design