fbpx

Dywany z kolekcji Bolesławiec ze statuetką Must Have 2022

Kilka tygodni temu dowiedzieliśmy się, że marka Samarth otrzymała wyróżnienie Must Have 2022 za kolekcję dywanów Bolesławiec. Do początkowej euforii szybko dołączyły gorączkowe przygotowania do Gali i wystawy podczas tegorocznego Łódź Design Festival. I wreszcie nadszedł ten moment!

Dywany Samarth wśród najlepszych polskich projektów

W pierwszy weekend festiwalu odebraliśmy statuetkę dla produktów wyróżnionych w tegorocznym plebiscycie Must Have z rąk członków Rady Ekspertów: Iwony Ławeckiej – Marczewskiej i Szymona Hanczara. W tak radosnej i podniosłej chwili do głowy przychodziły przede wszystkim podziękowania. Za dostrzeżenie młodej, polskiej marki. Za docenienie pomysłu połączenia indyjskiego rzemiosła z tradycyjną ceramiką dolnośląską. Za dodanie wiatru w żagle dwóm twórczyniom kolekcji – Monice Gotlibowskiej, SEO marki Samarth i Magdalenie Gazur, projektantce Manufaktury w Bolesławcu, które w obecności grona doskonałych autorów innych nagrodzonych produktów i gości gali obiecały kolejne wspólne projekty. Zanim jednak ujrzą one światło dziennie, przypomnijmy, jak doszło do powstania kolekcji, która zachwyciła Ekspertów i wielbicieli wzornictwa z najwyższej półki.

statuetka Must Have dla Samarth

Tradycyjna ceramika i wielowiekowa tradycja tkacka

Jak przyznaje Magda Gazur, jej współpraca z marką Samarth miała mieć początkowo formę jednorazowego, indywidualnego projektu. Spotkanie z Moniką Gotlibowską zaowocowało jednak pomysłem na stworzenie całej kolekcji dywanów, na które zostaną przeniesione najpopularniejsze wzory bolesławieckiej ceramiki. Wybrano pięć z nich – cztery tradycyjne oraz jeden nowoczesny, autorstwa właśnie Magdy Gazur. Po zaprojektowaniu wzorów, do pracy przystąpili współpracownicy firmy Samarth z indyjskiego stanu Uttar Pradesh. Kultywując wielowiekową, przekazywaną z pokolenia na pokolenie tradycję rzemieślniczą, przenieśli wzory na krosna. Wszystkie dywany zostały utkane ręcznie z wysokogatunkowej wełny.

statuetka Must Have dla Samarth

Siła rękodzieła i współpracy dwóch twórczych kobiet

Wzory dywanów jednoznacznie przywodzą na myśl kultowe naczynia z kamionki. Mimo że wełna jest dość trudnym do odwzorowania drobnych deseni materiałem. I o to chodzi! Jak podkreśla Magdalena Gazur – to jest właśnie siła rękodzieła. Każdy ręcznie wyprodukowany dywan nosi ślady indywidualnej, artystycznej pracy wytwórcy. Podobnie jak ręcznie malowana ceramika, w której nie znajdziemy dwóch identycznych filiżanek. Obie formy rękodzieła zakładają margines błędu, niedoskonałości i indywidualności. Stąpając po miękkim, ciepłym dywanie pamiętajmy, że nigdzie nie znajdziemy identycznego. Wyjątkowość i niepowtarzalność produktów hand made jest nie do przecenienia. Jakie plany na kolejne przedsięwzięcia ma marka Samarth? „Dywany Bolesławieckie, a wraz z nimi ich projektantka Magdalena Gazur, wniosły pierwiastek polski w rozwój naszej marki, dla nas bardzo ważny element strategii. Pracowaliśmy nad kolekcją ponad pół roku, ogromnie cieszymy się, że nasza idea została doceniona. Nie osiadamy jednak na laurach. Pracujemy nad kolejnymi projektami, które już niebawem będziemy mogli ogłosić” – mówi Monika Gotlibowska.

Śledź nasze media społecznościowe

Czytaj również:

Podróżuj bez wychodzenia z domu

Podróżuj bez wychodzenia z domu

Lato to czas ekscytujących wypraw. Wyjazdy w odległe rejony potrafią zafundować niesamowite wrażenia, ale przecież fascynujące odkrycia czekają nierzadko zaledwie o krok od codziennych ścieżek. W tym nieco swobodniejszym czasie warto zwrócić uwagę na dodatki do...

Dywan na zadaszony taras. Dlaczego warto wybrać model wełniany?

Dywan na zadaszony taras. Dlaczego warto wybrać model wełniany?

Na tarasach, balkonach i w loggiach coraz częściej pojawiają się dywany. Dzięki nim znacznie przyjemniej się tu wypoczywa, a dzieci zyskują świetną przestrzeń do zabawy. Najczęściej stosuje się w tej roli modele z włókien sztucznych, odpornych na deszcz i zabrudzenia....

Aktualna oferta

Przejdź do oferty

Poznaj aktualną ofertę Samarth Design