Dywany indyjskie, co należy wiedzieć …

Dywany indyjskie, co należy wiedzieć …

Sztuka wytwarzania dywanów dotarła do Indii z Persji w XVI wieku wraz z wykwalifikowanymi rzemieślnikami. Dlatego też na przestrzeni setek lat tkano w Indiach najwyższej klasy dywany z wełny z perskimi wzorami. Dopiero w XIX w. jakość tych dywanów uległa pogorszeniu, mówi się jednak, że w drugiej połowie XX wieku produkcja dywanów zaczęła ponownie się odradzać.

Obecnie Indie są znaczącym eksporterem ręcznie tkanych dywanów z wełny i jedwabiu. Dywany, które znajdziecie Państwo w naszej ofercie wychodzą spod rąk utalentowanych artystów pochodzących z północnego stanu Indii Uttar Pradesh. Proces ich powstawania oparty jest o najlepsze praktyki. To spod ich rąk, tradycyjną metodą tkania na krosnach z wykorzystaniem wysokiej jakości materiałów, kolorów, wzorów, wychodzi rękodzieło w postaci eleganckich nowoczesnych dywanów. Mimo współczesnego designu produkcję dywanów cechuje również tradycyjne barwienie naturalnymi barwnikami.

Dywany marki Samarth tkane są z jedwabiu bambusowego, jedwabiu artystycznego (art Silk), wełny bądź wełny nowozelandzkiej.

Jedwab bambusowy jest naturalnym włóknem roślinnym, które otrzymuje się z rośliny bambusa. Posiada bardzo podobną miękkość i lśniący połysk do prawdziwego jedwabiu oraz przewiewność zbliżoną do bawełny. Jedwab bambusowy jest włóknem niezwykle trwałym, możliwym do odświeżenia, a jego cena czyni go atrakcyjnym konkurentem prawdziwego jedwabiu.

Jedwab artystyczny (art Silk) inaczej wiskoza to włókno sztuczne, ale wykonane z naturalnych materiałów, takich jak bawełna lub celuloza. Materiał jest niezwykle miękki i błyszczący, co nadaje mu wygląd podobny do jedwabiu. Jest często stosowany, aby wydobyć szczegóły wzoru i zapewnić piękny połysk, typowy tylko dla dywanów jedwabnych.

Wełna to naturalny materiał włókienniczy. Wełniane dywany są niezwykle trwałe i doskonale znoszą codzienne użytkowanie. Wełna charakteryzuje się naturalną odpornością na zabrudzenia oraz jest prosta w utrzymaniu czystości. Jest także trudnopalna, a ponadto cechuje się zdolnością do zachowania kształtu, toteż runo dywanu zawsze się podnosi do pierwotnej postaci.

Wełna nowozelandzka czyli wełna merino, jeden z najbardziej cenionych gatunków owczej wełny na świecie. Bardzo delikatne, cienkie i wyjątkowo miękkie włókna merino, posiadają rzadko spotykane parametry – bardzo mała średnica włókna mieści się w granicach od 17 do 23 mikronów (przy tym im mniejsza ilość mikronów, tym większa jakość wełny). Cienka i delikatna przędza daje możliwość tkania misternych, precyzyjnych wzorów. Wełna nowozelandzka jest całkowicie biodegradowalna i idealna dla alergików, nie uczula.

Runo naszych dywanów jest mięsiste i zbite, daje przyjemne doznania dotykowe – dywan raz jest lekko szorstki dzięki wełnie, albo delikatny z uwagi na włókna Merino a zarazem delikatny i jedwabisty, a to zasługa włókna bambusowego lub połyskujący za sprawą jedwabiu artystycznego.